Wymiana tablicy bezpiecznikowej na nową. Dlaczego warto i kiedy należy to zrobić?

Nowoczesną tablicę bezpiecznikową możesz zamontować naściennie lub wnękowo (zabudowując ją w ścianie). Skrzynki wykonywane są z tworzyw sztucznych lub aluminium i często mają dekoracyjne drzwiczki. Wymiana rozdzielnicy ma nie tylko zalety estetyczne, ale przede wszystkim zwiększa komfort użytkowania i bezpieczeństwo obsługi układu.

Kiedy należy wymienić rozdzielnicę?

Kłopoty z energią elektryczną – rozłączanie bezpieczników lub zwarcia – mogą oznaczać, że czeka Cię całkowita wymiana instalacji elektrycznej. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc fachowca. Elektryk wykona przegląd instalacji i określi jej stan. Często okazuje się, że do wymiany nadaje się, np. tylko tablica bezpieczników. Do sytuacji takiej dochodzi, np. wówczas, gdy w Twoim budynku jest jeszcze skrzynka starego typu z bezpiecznikami topikowymi (dawniej nazywanych korkami) lub obecna rozdzielnica jest w złym stanie technicznym.

Jak wymienić tablicę bezpiecznikową?

Do czynności związanych z wymianą elementów instalacji elektrycznych będziesz potrzebować fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Są one konieczne bez względu na to, czy jesteś mieszkańcem domu wolnostojącego czy bloku. Elektryk rozpocznie prace od oznakowania przewodów. Jest to czynność niezbędna, która zapobiega sytuacji zamiany przewodów, np. fazowego z zerowym, co mogłoby doprowadzić do porażenia prądem. Po oznaczeniu przewodów, kable wprowadzane są do nowej tablicy bezpieczników. Szczególnej precyzji wymaga tutaj wymiana skrzynki w blokach, gdzie przewody są aluminiowe i łatwo można je złamać. Kolejnym etapem jest podłączenie i instalacja. Podczas wymiany skrzynki na nową, montowane są także wyłączniki różnicowoprądowe, tzw. różnicówki. To urządzenia, które zabezpieczają przed porażeniami prądem w chwili bezpośredniego dotyku oraz ograniczają skutki uszkodzeń urządzeń elektrycznych. Po dokręceniu wszystkich elementów, instalator powinien wykonać pomiary pętli zwarcia, aby upewnić się, że wszystkie elementy zostały prawidłowo podłączone.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Renowacja wózków widłowych – jak przebiega krok po kroku?

Niekiedy nie warto inwestować w zakup nowych wózków widłowych. W zamian można oddać do renowacji sprzęt używany. W ramach tego

Zamknij