Venture Capital – sposób na dofinansowanie start-upu. Jak zdobyć?

Młode przedsiębiorstwa, start-upy potrzebują pomocy finansowej, którą mogą pozyskać, korzystając ze wsparcia Venture Capital. Podstawowym warunkiem są dobre rokowania na przyszłość. Duże przedsiębiorstwa proponują pomoc w zamian za wykup akcji bądź udziałów. Inwestycja taka ma przynieść korzyści w przyszłości – wartość akcji dobrze prosperującego start-upu wzrośnie, co pozwoli odzyskać wyłożone środki i zarobić. W przypadku fiaska inwestor może jednak sporo stracić.

Venture Capital – środki finansowe na rozwój działalności

Kapitał wysokiego ryzyka to pomoc skierowana dla małych i średnich przedsiębiorstw, które od jakiegoś czasu funkcjonują na rynku i poszukują wsparcia finansowego. Firmy te powinny posiadać spory potencjał, wzbudzać zainteresowanie inwestorów i dawać nadzieję na zyski w przyszłości. Najczęściej finansowane są działania związane z innowacyjnymi przedsięwzięciami z dziedziny informatyki, biotechnologii, telekomunikacji. Inwestorzy poszukują firm, które dobrze rokują, a także posiadają pewną przewagę nad konkurencją – może to być silna kadra zarządzająca, innowacyjny projekt, stosowane technologie. Dofinansowanie dla startupów, jakim są fundusze Venture Capital, nie jest pożyczką, a inwestycją, która ma przynieść zwrot w przyszłości. Przedsiębiorca udziela nie tylko wsparcia finansowego, ale dużego kredytu zaufania, stając się jednocześnie częścią przedsięwzięcia. W zamian za udzielenie pomocy inwestor otrzymuje akcje lub udziały, a także prawo do ingerowania w działalność. Start-up, który skorzystał z takiego wsparcia, musi liczyć się ze zdaniem inwestora, dzielić się zyskami, jednak korzyści, które osiąga, nie są tylko ściśle materialne. 

Venture Capital – korzyści dla start-upu

Pomoc inwestora polega również na tzw. mentoringu, udzielaniu pomocy merytorycznej, wskazywaniu właściwej drogi, jaką powinno podążać młode przedsiębiorstwo. Inwestor ma możliwość wglądu w działalność firmy, może kierować jej poczynaniami, ale także bierze na siebie część ryzyka, z jakim wiąże się powstanie i funkcjonowanie nowego podmiotu. Nieocenioną zaletą korzystania z Venture Capital jest też poprawa wizerunku start-upu. Pomoc inwestora każe spojrzeć na przedsięwzięcie jak na projekt mający szansę rozwoju, a także przyniesienia zysków. Firma czerpiąca z Venture Capital staje się pewniejszym partnerem, inicjatywą, w którą warto inwestować. Zaletą jest również fakt, że kapitał wysokiego ryzyka nie jest kredytem, który wymaga comiesięcznego spłacania, co daje przedsiębiorstwu duże możliwości przeznaczania środków na rozwój czy bieżące potrzeby. Venture Capital to też określony czas trwania finansowania – najczęściej 10 lat, 5 przeznaczonych na inwestycję i kolejnych 5 lat na wyjście z inwestycji. 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Od fotofonu do przekazu myśli – skąd się wzięły komórki

Trudno znaleźć częściej wykorzystywane urządzenie niż telefon komórkowy. Wrosły tak silnie w nasze życie, że gdyby nagle zniknęły poczulibyśmy się

Zamknij