Upcycling i downcycling – co to jest?

Redukcja wytwarzania nowych przedmiotów staje się obecnie dominującą kwestią ekologiczną. W ten sposób nie tylko zmniejsza się eksploatację zasobów naturalnych, ale również ilość odpadów. Upcycling i downcycling wymagają kreatywnego podejścia, potrzebne jest nowe spojrzenie na dobra już istniejące, które przestały spełniać swoją pierwotną funkcję. Oba te terminy to w uproszczeniu „nadawanie nowego życia” odpadom.

Na czym polega upcycling i downcycling

Downcycling i upcycling to recykling polegający na redukcji ilości odpadów poprzez ich ponowne i często niecodzienne wykorzystanie. Na czym polega różnica między tymi terminami? Downcycling i upcycling nie mogą być stosowane zamiennie, ponieważ to, co je różnicuje to jakość. Przedmioty, które zostały wytworzone z odpadów, ale ich jakość jest niska, często niższa niż pierwotna jakość danego odpadu to przedmioty downcyclingowe. Upcycling z kolei nie tylko nadaje nową wartość przerobionemu odpadowi, ale również znacznie podnosi jego pierwotną wartość – ten staje się unikatowy i niepowtarzalny. Upcycling często stosowany jest przez artystów. Terminem tym można również określić np. sytuację, w której ze zużytych butelek PET tworzony jest dom czy bluza polarowa. Downcycling z kolei ma miejsce wtedy, gdy np. foliowa reklamówka staje się workiem na śmieci.

Zalety i wady uprecyclingu i dowrecyclingu

Ponowne wykorzystanie odpadów to ich eliminacja ze środowiska. Można w ten sposób wykorzystywać i przerabiać najbardziej zanieczyszczające surowce, np. torebki foliowe. Używanie „śmieci” w celu przerobienia ich na funkcjonalne przedmioty powoduje również spadek konsumpcji ich nowych odpowiedników, czyli ogranicza potrzebę ich produkcji. Tego rodzaju działanie pociąga za sobą wiele bardzo korzystnych skutków. Jeżeli należy wyprodukować mniej worków na śmieci, ponieważ zamiast nich używane są woreczki i torby, wówczas redukcji ulega emisja zanieczyszczeń do środowiska, do powietrza, gleby oraz maleje eksploatacja zasobów naturalnych, np. nieodnawialnych źródeł energii. Aby dostrzec wymierne i spektakularne efekty uprecyclingu czy downrecyclingu, muszą być one stosowane na bardzo szeroką skalę.

W ideę up- i downcyclingu wpisuje się również to, co dawniej było normą, czyli naprawianie rzeczy. Kiedyś reperowało się wiele przedmiotów codziennego użytku, nawet odzież. Obecnie łatwiej jest iść do sklepu i kupić nowe sprzęty czy ubrania. W trosce o środowisko naturalne warto przerabiać np. stare T-shirty lub ręczniki na dywaniki łazienkowe czy naprawić krzesło zamiast od razu zastępować je nowym. Takie działanie jest konieczne, godne pochwały i propagowania.

Joanna Jędrzejczyk

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kompostowanie

Zarządzanie odpadami jest bardzo ważnym elementem naszego codziennego życia. Współczesne technologie i tryb życia ludzi sprawia, że produkujemy ogromne ilości

Zamknij