Szkło ornamentowe. Gdzie wykorzystać dekoracyjne szkło budowlane?

Szkło z ograniczoną przeziernością, albo wzorzyste można wykorzystać tam, gdzie będzie tylko dekorować, ale także w miejscach, w których chcemy chronić swoją prywatność.

Szkło ornamentowe można z powodzeniem używać na ścianach zewnętrznych, jak i wewnątrz pomieszczeń.

Gdzie się przydaje szkło ornamentowe

Wykorzystywane jest w przeszkleniach w miejscach publicznych (w biurach, sklepach, hotelach czy restauracjach) oraz w domach i mieszkaniach prywatnych. Ma bardzo szerokie zastosowanie – od fasad, okien, balkonów, schodów po wnętrza. Szczególnie w tym ostatnim jest chętnie używane. Szkło ornamentowe można montować w ściankach działowych, drzwiach wewnętrznych (całoszklanych lub z przeszkleniami) i wejściowych, a także w kabinach prysznicowych. Wszędzie gwarantują optymalny dostęp światła i poczucie prywatności, a w łazience dodatkowo ułatwiają utrzymanie czystości – na wzorzystym tle wyschnięte krople wody są mniej widoczne. Dekoracyjnego szkła używa się również do szklenia mebli, np. na blatach stołów, frontach szaf i szafek albo jako materiał na półki.

Jakie są rodzaje szkła dekoracyjnego?

Płynne szkło jest walcowane między dwoma metalowymi wałkami. Jeden z nich ma wygrawerowany wzór, który jest nanoszony na taflę. Tak można nadać szkłu efekt różnej wielkości kropek, linii czy pasów. Załamują one przechodzące przez szybę światło inaczej niż reszta tafli, przez co widoczny przez nią obraz jest zamazany i niewyraźny. Wciąż jednak jest to przezroczyste szkło, a więc wnętrza są dobrze doświetlone.

Dekoracyjny wzór może zmienić stopień przejrzystości szyby, zależy od koloru szkła, a także dodatkowym sposobom obróbki, jakim może ono zostać poddane. Najczęściej jest to piaskowanie. Polega ono na poddaniu szkła działaniu bardzo drobnego piasku, skierowanego na taflę pod dużym ciśnieniem. Rozpędzone drobinki rysują jej powierzchnię, więc staje się ona matowa, chropowata i nieprzezroczysta. Piaskowanie pozwala na osiąganie różnych efektów – od całkowicie nieprzeziernej tafli, przez częściowe zmatowienie (nieprzezroczyste pasy różnej szerokości) po bardzo wyrafinowane wzory (często w ten sposób wykonuje się loga firm na szybach witrynowych czy ściankach działowych). Aby uzyskać wzory wymagające dużej precyzji, do piaskowania używa się zautomatyzowanych urządzeń, w których to komputer dba o poprawność całego procesu.

Inną metodą matowienia szkła jest trawienie go kwasem. Tak powstaje szkło satynowane. Najczęściej takiemu zabiegowi poddaje się tylko jedną stronę tafli, druga pozostaje przezroczysta. Cechą charakterystyczną szkła trawionego jest to, iż po zamoczeniu strony matowej, staje się ona przezroczysta, a gdy wyschnie z powrotem matowieje. Jest też nieco mniej chropawe w dotyku od piaskowanego. Jest też od niego bardziej przezierne. Efekt całkowitej nieprzezroczystości można osiągnąć, wklejając między dwie tafle satynowanego szkła białą folię, co pozwala uzyskać tzw. szkło mleczne.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Router … nasze okno na świat.

Internet coraz bardziej wdziera się do naszego życia. Każdego dnia więcej urządzeń możemy podłączać do sieci i konfigurować oraz zarządzać

Zamknij