Światłowód, czy każdy może go mieć?

Światłowody to stosunkowo nowa technologia zapewniająca bardzo szybki internet. Jest to na rynku najwydajniejsza opcja, a wielu klientów wiedzionych licznymi reklamami w tv chce z niej skorzystać. Czy każdy może mieć internet światłowodowy ? Jakie są prędkości i ceny ? W poniższym artykule przedstawimy odpowiedzi na te pytania oraz dodajemy kilka cennych informacji.

 

Na czym polega internet światłowodowy ?

 

Internet dostarczany poprzez światłowód jest takim samym jak wcześniejsza stacjonarna sieć. Jedyne co wyróżnia go od tradycyjnego internetu to forma przewodów. Zamiast miedzianych drutów dostarczających sygnał z centrali do domu biegnie światłowód — czyli przewód wykonany ze szkła. Informacje przesyłane nim są w formie światła, a nie impulsu elektrycznego. Taka technologia pozwala uzyskać znacznie większe prędkości internetu.

 

Dostępność internetu światłowodowego

 

Dostępność tego rozwiązania jest zależna od tego, gdzie mieszkamy. Jest to internet stacjonarny, a więc wymaga połączenia przewodowego do mieszkania. Obecnie technologia ta rozwija się w bardzo szybkim tempie, ale jednak duża część terenów jak np. tereny wiejskie czy obrzeża miast nie mają jeszcze do niej dostępu. Warto udać się do wybranego salonu sprzedażowego i podać konkretny adres. Nawet jeśli na sąsiednim osiedlu jeszcze nie ma światłowodu — to u nas może już być doprowadzony.

 

Szybkość i cena

 

O ile cena nie różni się znacząco i kształtuje się na podobnych poziomach co pozostałe oferty — mobile i tradycyjne to szybkość jest dużo większa. Prędkość takiego internetu może dochodzić nawet do kilkuset MB/s Takie parametry pozwalają na oglądanie filmów w jakości 4K czy wysokiej jakości połączenia wideo. Warto jednak dokładnie sprawdzić treść umowy, bo oferowane w reklamach 500 Mb/s lub 600 Mb/s może być tylko wartością maksymalną. W umowie operator musi umieścić prędkość minimalną, która nigdy nie spadnie poniżej tego poziomu w zależności od pory dnia czy okresu weekendu. To tak zwana prędkość referencyjna i może ona wynosić np. 250 Mb/s co wciąż jest i tak wynikiem najlepszym na rynku.Założenie internetu światłowodowego niczym nie różni się dla użytkownika, a warto rozważyć jego wykupienie, gdyż daje znacznie więcej możliwości niż poprzednia technologia.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie funkcje powinien mieć telefon komórkowy z najwyższej półki?

Na rynku jest wiele telefonów, które rywalizują o miano najlepszego. Dawno minęły już czasy, kiedy określenie „luksusowy” było tożsame z

Zamknij