Router … nasze okno na świat.

Internet coraz bardziej wdziera się do naszego życia. Każdego dnia więcej urządzeń możemy podłączać do sieci i konfigurować oraz zarządzać zdalnie. W związku z tym wybór odpowiedniej, do naszych potrzeb, bramy dostępowej do Internetu jest kluczowe. Nie mniej ważna jest właściwa konfiguracja tego urządzenia.

 

Sieć domowa … zadanie tylko dla specjalistów?

 

W związku z tym, że wiele domowych urządzeń wyposażonych jest w bezprzewodowe karty sieciowe, praktycznie każde dostępne urządzenie na rynku oferuje tworzenie sieci bezprzewodowej sieci domowej. Konfiguracja routera zakupionego w Internecie lub sklepie komputerowym przeważnie nie wymaga wynajęcia specjalisty. Nawet jeżeli mamy dostęp autoryzowany, tj. przyznany login i hasło przez naszego operatora. Cała operacja sporawa się do wypisania pozyskanych danych w odpowiednim miejscu.

 

Do dziś pamiętam, jak konfigurowałem pierwszy router w domu, jeszcze bez sieci bezprzewodowej. Byłem zaledwie uczniem technikum i nie posiadałem w tym zakresie specjalnej wiedzy. Wystarczyła instrukcja dostarczona przez producenta routera.

 

Podsumowując pierwsza konfiguracja sprowadza się do postępowania zgodnie z sugestiami producenta.

 

Pamiętajmy o bezpieczeństwie.

 

Pierwszym tematem, którym powinniśmy się zająć po uruchomieniu routera jest zmiana danych logowania do tego urządzenia. Przeważnie każde urządzenie jako domyślne ma login: admin, hasło: admin. Wiem o tym, nie tylko właściciel danego urządzenia. Zmieńmy więc te dane po pierwszym logowaniu.

To samo dotyczy sieci Wi-Fi – pierwsze hasło, tj. klucz zabezpieczeń WP2 mamy podany na tabliczce znamionowej urządzenia. Zadbajmy o to, aby nie była to nazwa oraz hasło domyślne. W ustawieniach sieci Wi-Fi mamy również możliwość ustawienia kanału. Dobrze jest sprawdzić jaki kanał wykorzystują nasi sąsiedzi — odpowiednie aplikacje dostępne są w Internecie i wybranie innego — najmniej obleganego. Ograniczy to zakłócenia i poprawi zasięg sieci Wi-Fi.

 

Konfiguracja pozostałych urządzeń ogranicza się do wybrania „naszej sieci domowej” oraz wpisania ustalonego klucza zabezpieczeń. Przydziałem prawidłowych adresów IP zajmuje się już nasz router.

 

Dostępne routery oferują nam wiele możliwości dodatkowych np.: kontrola rodzicielska, drukarki sieciowe, dyski sieciowe i wiele innych. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy w domu.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Komu wystarczy internet mobilny?

Internet mobilny niesie ze sobą wiele udogodnień i funkcjonalności. Dla wielu osób jest wręcz niezbędny do funkcjonowania. Niestety posiada on

Zamknij