Robot sprzątający

Porządki domowe dla jednych są przyjemnością, dla innych prawdziwym utrapieniem. W dawnych czasach, kiedy nie było jeszcze prądu, wszelkie tego typu czynności były wykonywane ręcznie pry użyciu naturalnych środków czyszczących. Dopiero pojawienie się prądu pozwoliło trochę gospodyniom domowym na odpoczynek od żmudnej pracy w domu.

Z biegiem czasu urządzenia pomagające w sprzątaniu unowocześniły się, zaczęły dostosowywać do potrzeb rynku.

 

 

Niedawno na rynku pojawił się inteligentny robot sprzątający na procesor, mający w sobie funkcję samodzielnego odkurzania dowolnych powierzchni. Na polskim rynku można obecnie kupić kilka różnych modeli tego odkurzacza.

Pierwszy robot sprzątający powstał w 2002 roku (model o nazwie Roomba). Obecnie powstają coraz nowocześniejsze odmiany tego pierwowzoru.

Może on tak samo sprzątnąć zarówno goła podłogę, jak i dywan. Średniej wielkości pokój jest w stanie odkurzyć w przeciągu 40 minut.

 

Budowa robota

Robot sprzątający składa się przede wszystkim z kompletu czujników takich jak: detektory podczerwieni, czujniki dotyku oraz fal radiowych, dzięki którym może sprzątać wzdłuż ścian, wokół nóg od krzeseł czy stołów, a także pod meblami. Czujniki te nie pozwalają robotowi na upadek ze schodów lub innych wyższych miejsc w domu oraz pozwalają na komunikację ze stacją dokującą. Stacja ta jest ważnym elementem robota, pozwala bowiem na ładowanie akumulatora odkurzacza – maszyna sama jest w stanie wykryć niski poziom napełnienia baterii i skierować się do stacji, aby ten stan uzupełnić. Należy pamiętać, że dostęp odkurzacza do stacji musi być zawsze łatwy. Powinna też ona stać oparta o ścianę lub przedmiot, który uniemożliwi jej ślizganie się po podłodze.

Ponad to odkurzacz wyposażony jest w kilka typów niezależnych od siebie silników, odpowiadających za sprawne działanie urządzenia. Producenci zapewniają jednak, że zużycie prądy w przypadku robota sprzątającego jest znacznie niższe niż w przypadku klasycznego odkurzacza.

Każdy robot ma w zestawie komplet różnego rodzaju szczotek niezbędnych do wymiatania różnego rodzaju brudu.

Jednak podstawowym i najważniejszym elementem sprzątających maszyn jest zastosowane w nich oprogramowanie.

Podstawową wadą robotów sprzątających jest ich cena, która mimo wielu zalet sprzętu potrafi skutecznie zniechęcić do zakupu. Jest to raczej urządzenie dla zasobniejszych gospodyń domowych.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pierwsza elektrownia atomowa

  Pierwsze elektrownie atomowe zaczęły powstawać w latach pięćdziesiątych XX wieku, a prekursorką była elektrownia wybudowana w Obnińsku w ZSRR

Zamknij