Potęga elektroniki czyli światłowód

Elektronika jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wszelakie urządzenia elektroniczne wykorzystywane są niemal przez ludzi w pracy, w domu, w szkole i w czasie odpoczynku. To sprawia, że wciąż powstają nowe rozwiązania i wynalazki.

Ostatnio bardzo często stosowany stał się światłowód. Wiecie co to w ogóle jest? Otóż światłowód to specjalny rodzaj kabla zwanego łączem. Służy głównie do przesyłania informacji cyfrowej w postaci widzialnego światła czyli  fali elektromagnetycznej o wysokiej częstotliwości.

Wiecie jak działa światłowód? Informacja, która znajdzie się w jego wnętrzu jest przekształcana przez specjalne lasery w odpowiednio modulowaną falę światła. Tak uzyskana fala świetlna w połączeniu ze światłowodem  ma niesamowite właściwości. Najważniejszą z nich jest możliwość transmisji ogromnej ilości danych. Bardzo ważne jest to, że światłowód nie ma zewnętrznego pola elektromagnetycznego dzięki czemu zabezpiecza dane przed podsłuchem. Warto dodać, że światłowód ma dużą odporność na zewnętrzna zakłócenia elektroenergetyczne dzięki czemu jakość przesyłanych informacji jest bardzo wysoka.

Gdzie najczęściej jest wykorzystywany światłowód? Najbardziej znanymi zastosowaniami są łącza zarówno telefoniczne, kablowe jak i internetowe. Mało kto wie, że takie transmisje informacji wykorzystuje się także w telekomunikacji sieci kolejowych, oraz łączności terenowych. Światłowód bardzo często stosowany jest w elektrowniach. Odległości przesyłania danych są co prawda niewielkie, ale warunki są bardzo trudne z uwagi na zakłócenia elektromagnetyczne. Medycyna również wykorzystuje światłowody w chirurgii laserowej. Także w samochodach montowane są wyświetlacze, oświetlacze i systemy oparte na światłowodach.

Jak widać światłowód jest idealnym rozwiązaniem jeżeli zależy nam na szybkim przesyle informacji. Wykorzystywany jest w wielu dziedzinach. Jeżeli chodzi o nowinki elektroniczne, światłowód jest równie popularny jak telewizory led lub najnowsze telefony.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kłopotliwe skróty klawiszowe

Użytkownicy Windowsa mogą skarżyć się na wiele aspektów funkcjonowania środowiska operacyjnego Microsoft. To, co w teorii powinno wspierać szybszą pracę,

Zamknij