Perspektywy pracy w energetyce

Energetyk to niełatwy zawód, wymagający wiedzy i umysłu ścisłego. Jest to zajęcie elitarne, przekazywane często z pokolenia na pokolenie. Uczelnie prześcigają się w co raz to atrakcyjniejszych ofertach kierunków studiów, przygotowujących do pracy w energetyce. Nagrodą dla absolwentów są naprawdę atrakcyjne zarobki, jedne z największych w Polsce!

Charakterystyka pracy

 

Codziennie duża grupa ludzi dba o to, by w naszych domach była ciepła woda, żarówki zawsze świeciły, a kaloryfer dobrze grzał. Obecnie ponad 120 tys. ludzi pracuje w sektorze energetycznym. Oblężenie na kierunkach energetycznych nie jest rzeczą dziwną, gdyż zarobki w tej branży wynoszą 6,3 tys. zł. brutto.

Dla kogo ta praca?

 

Jest to praca dla umysłów ścisłych, lubiących badań obszary nauki związane z matematyką i fizyką. Takich ludzi, mimo niechęci do tych przedmiotów, stale przybywa. Ponad 30% posiadaczy matury idzie na kierunki techniczne. Mimo spadku zainteresowania przez młodych ludzi studiami to w dziale technicznych to zainteresowanie wzrasta. Energetyka na uczelniach przeżywa swój renesans. Znajduje się w TOP10 wybieranych kierunków studiów. Energetyka wymaga wysokich wyników matur, więc jest wybierana przez najlepszych studentów, przez co jest nazywana elitarnym kierunkiem wśród absolwentów szkół średnich. Na politechnikach o 1 miejsce na energetyce walczy od 3 do 5 osób. Każdy z tych wybranych, którzy utrzymają się na studiach i je skończą, czekają świetne perspektywy rozwoju zawodowego. 75% absolwentów energetyki otrzymuje pracę po 2 miesiącach od ukończenia studiów.

Gdzie szukać pracy?

 

Pracy jest bardzo wiele w zależności od wybranej specjalizacji. Pracę oferują małe, jak i wielkie przedsiębiorstwa. Oznacza to, że pracy można szukać w takich krajowych koncernach jak PGE, Tauron, Energa, Enea, ale też we francuskim EdF, który jest jednym z największych producentów ciepła w Polsce, czy w działającym na terenie Warszawy RWE Polska (spółka córka niemieckiego koncernu RWE). A także w dziesiątkach mniejszych firm, które zajmują się usługami dla sektora energetycznego.

 

Zawód energetyka jest jednym z najbardziej płatnych zawodów w tzw. „Polsce powiatowej”. Na absolwentów czekają również firmy produkujące kotły, instalacje energetyczne, Przyszli pracownicy są dobrze przygotowani do podjęcia pracy w wybranych firmach, gdyż często ich prace dyplomowe są związane z działalnością firmy, w której zamierzają się zatrudnić.

Mocne, dobre cechy pracy w energetyce:

 

Średnia pensja wg GUS dla całej branży wynosi średnio 6,3 tys. zł brutto. Są to zarobki o wiele procent wyższe, niż w przemyśle ciężkim. Praca w energetyce jest stabilna, daje możliwość awansu, a często przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jest wiodąca w całym sektorze przemysłu.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Silniki elektryczne przyszłością motoryzacji

Silniki elektryczne coraz śmielej rozpychają się na rynku motoryzacyjnym. Liczni eksperci wieszczą koniec ery silników spalinowych w przypadku samochodów osobowych,

Zamknij