Od fotofonu do przekazu myśli – skąd się wzięły komórki

Trudno znaleźć częściej wykorzystywane urządzenie niż telefon komórkowy. Wrosły tak silnie w nasze życie, że gdyby nagle zniknęły poczulibyśmy się jak pacjent po amputacji. Niewiele osób wie, że za protoplastę telefonii komórkowej można uznać Alexandra Bella. Uczony ten pod koniec XIX wieku skonstruował urządzenie zwane fotofonem i przeprowadził pierwszą bezprzewodową transmisję ludzkiej mowy.

Walizka w cenie samochodu

Prototyp, popularnej dzisiaj komórki, powstał w Szwecji w latach 50. XX wieku. Była to spora waliza o wadze około 40 kg i cenie, za którą można było kupić samochód, jednakże to pierwszy automatyczny, komercyjny, telefon przenośny. Urządzenia te były wówczas synonimem luksusu, dostępnym tylko dla wybranych. Lata 60. i 70. przyniosły ze sobą dynamiczny rozwój elektroniki, a co za tym idzie rozwój telefonii bezprzewodowej. W latach 80. ruszyły sieci komórkowe I generacji NMT (Nordic Mobile Telephone) w krajach skandynawskich i AMPS w Stanach Zjednoczonych.

Kultowym modelem telefonu z tamtych czasów był stworzony przez koncern Motorola DynaTAC 8000x. Chociaż kształtem i wielkością przypominał cegłę, to można było go kupić za promocyjną cenę 3995 dolarów i ważył tylko 0,8 kg.

Swoistym przełomem było stworzenie w Europie standardu GSM. Jego projektanci, po raz pierwszy ze względów bezpieczeństwa, oddzielili funkcje telefonu od informacji o abonencie sieci, zapisanych na karcie SIM. Stworzyli też pasmo do wysyłania wiadomości tekstowych (pierwszy SMS został wysłany w 1992 r.).

Minikomputer dla każdego

Dzisiejsze komórki niewiele łączy z tymi sprzed osiemdziesięciu lat. Stanowią one multizadaniowe urządzenia, dla których rozmowa telefoniczna  wydaje się być tylko dodatkiem. Producenci dokładają wciąż nowe funkcje, które mają nam ułatwić życie bądź zapewnić rozrywkę. Najnowsze smartfony poza wyposażeniem w kamerę, aparat fotograficzny, radio, odtwarzacz MP3 czy nawigację GPS , mają wiele przydatnych aplikacji np. budzik, organizator, kalkulator, latarkę itp. Umożliwiają swobodne korzystanie z Internetu, gry, które wykorzystują ruchy użytkownika zamiast klawiszy, a nawet dokonywanie transakcji płatniczych.

Współczesne modele telefonów z łatwością mieszczą się w kieszeni. Tradycyjne klawisze zostały wyparte przez ekrany dotykowe (choć te pierwsze mają jeszcze swoich zwolenników). Aparaty telefoniczne są wyposażone w szybkie procesory, które często dorównują tym komputerowym. Nowoczesne oprogramowanie sprawia, że smartfon będzie nam liczył kalorie, zaplanuje trening, z jego pomocą kupimy bilet albo zamówimy jedzenie, itp..

Jaka będzie przyszłość? Nikt tego nie wie. Wciąż powstają coraz nowocześniejsze telefony, coraz wyższych generacji. Nie zapominajmy jednak jaka była ich pierwotna funkcja – rozmowa.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bezkres programistycznej wyobraźni.

Wstępu słów kilka.         W swoich telefonach, większość z nas, ma możliwość pobrania oraz zainstalowania różnorakich aplikacji. Wiedzą o tym również

Zamknij