Kompostowanie

Zarządzanie odpadami jest bardzo ważnym elementem naszego codziennego życia. Współczesne technologie i tryb życia ludzi sprawia, że produkujemy ogromne ilości odpadów. Warto zastanowić się, czy przynajmniej części z nich nie udałoby nam się wykorzystać ponownie we własnym gospodarstwie domowym.

Temat wykorzystania i przetwarzania odpadów jest wart przemyślenia. Na pewno część właścicieli domów zna zagadnienie kompostowania. Jest to pewien rodzaj magazynowania odpadów, które powstają w naszym gospodarstwie domowym na co dzień i powtórnego wykorzystania ich przy uprawach domowych. Kompost jest znakomitym nawozem naturalnym. Kompostuje się najczęściej na pryzmie, czyli umieszczonym na tyłach domów ogrodzonym kopcu. Na kompostowniku magazynujemy wszelkie odpadki organiczne, które powstają w domu. Są to obierki, wszelkie resztki z owoców i warzyw, skorupki jajek, a także fusy z kawy i herbaty- także tej zaparzanej w woreczkach. Nie należy natomiast kompostować odpadków gotowanych ani mięsa, ponieważ to ostatnie może przyciągać szczury. Na kompost doskonale nadaje się również papier i karton, jak chociażby rolki po ręcznikach papierowych, czy kartonowe opakowania po jajkach. Dobrze by były podarte na kawałki, wtedy szybciej się rozłożą. Na kompostowniku warto oczywiście magazynować odpady z ogrodu, czyli chwasty, świeżo skoszoną trawę i opadnięte liście. Należy wtedy zwrócić uwagę na to, by chwasty nie miały nasion, gdyż mogłyby przetrwać i wykiełkować w późniejszym czasie.

Kompostowanie jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów na magazynowanie i powtórne wykorzystanie odpadów. Jeśli jest przeprowadzone poprawnie mikroorganizmy glebowe rozkładają odpadki bardzo szybko. Dzięki temu mamy doskonałej jakości ziemię do zastosowania w doniczkach, czy przy uprawie warzyw bez żadnego wkładu finansowego. Najważniejsze, że kompost to nawóz całkowicie bezpieczny, więc nie ma obawy, że w wyhodowanych warzywach natkniemy się na środki chemiczne.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego recykling jest bardzo ważnym elementem ochrony środowiska?

Ochrona środowiska naturalnego jest obecnie bardzo żywym i wielokrotnie omawianym tematem. Rozwój przemysłu na wysoką skalę przyczynił się w ostatnich

Zamknij