Kłopotliwe skróty klawiszowe

Użytkownicy Windowsa mogą skarżyć się na wiele aspektów funkcjonowania środowiska operacyjnego Microsoft. To, co w teorii powinno wspierać szybszą pracę, nierzadko okazuje się największym utrudnieniem, a przywrócenie stanu pierwotnego zajmuje wiele minut szukania w Internecie rozwiązania problemu. Za ten z kolei odpowiadają skróty klawiszowe – największe ułatwienie i zarazem największa zmora wszystkich wersji Windowsa.

Niekiedy podczas szybkiego pisania nagle zdarza się, że naciskając klawisz „z” uzyskujemy literę „y”. Niezależnie od tego, w jakim programie piszemy, litery same się przestawiają, a restartowanie komputera nic nie pomaga. Przestawieniu ulegają również inne litery i znaki, a powód tego zjawiska jest bardzo prosty.

Programiści Microsoft w polskiej wersji Windowsa domyślnie zainstalowali dwie klawiatury: klawiaturę programisty oraz maszyny do pisania. Ta pierwsza ma układ identyczny z amerykańskim, ale obsługuje również polskie znaki, dzięki naciśnięciu klawisza Alt. Druga klawiatura z kolei odpowiada układowi maszyny do pisania, czyli zawiera znaki w identycznych miejscach co dawne, klasyczne maszyny. Do polskiej wersji Windowsa równie często jest dodana również klawiatura amerykańska.

Przełączanie klawiatur jest możliwe dzięki skrótowi klawiszowego Ctr+Shift. Pozornie jest to skrót, którego przeciętny użytkownik nie stosuje, jednak wystarczy chęć dokonania innych zmian lub naciśnięcia innego skrótu. Rozmyślenie się w połowie kombinacji Cstr+Shift+F3 lub próba skopiowania pliku, a zamiast tego przypadkowego naciśnięcia dwóch sąsiadujących ze sobą klawiszy to główne powody, dla których litery na klawiaturze przestają odpowiadać tym, jakie pojawiają się na ekranie.

Klawiatura programisty wystarcza do pracy, dlatego warto rozważyć usunięcie klawiatury maszyny do pisania. Można to zrobić poprzez Panel Sterowania, a następnie w Opcje regionalne i językowe (Windows XP) lub Region i język (Windows 7) wyłączyć niepotrzebną klawiaturę.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co jest przyczyną braku WIFI w telefonie?

Korzystamy regularnie z urządzeń, które pozwalają nam porozumiewać się z drugimi. Przecież to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie być

Zamknij