Jak wybrać odpowiedni router?

Kupujesz nowy router? Jeżeli tak to powinieneś poznać najważniejsze informacje związane z wyborem odpowiedniego routera. Kwestii, na które należy zwrócić uwagę.

 

Typ łącza

Przede wszystkim należy określić jaki typ łącza dostępny jest w domu. Najlepszym pomysłem jest sprawdzenie końcówki jaką ma kabel, którym dostarczany jest internet bądź też przeczytanie instrukcji od operatora. Istnieją trzy możliwości podłączenia:

– RJ 45 – najbardziej standardowa i najczęściej wykorzystywana przez sieci osiedlowe oraz przez sieci kablowe

– RJ 11 – jest to rozwiązanie wykorzystywane głównie przez operatorów telefonicznych, w tym przypadku router musi mieć wbudowany modem ADSL2+ z anneksem A lub B.

– modem internetu mobilnego – w tym przypadku będzie potrzebne urządzenie wyposażone w port USB i wspierającego karty SIM.

 

Obsługa dwóch częstotliwości

Obecnie bardzo popularne są modemy pozwalające na obsługę dwóch zakresów (2,4 i 5Ghz). Bardzo ważne jest to, aby modem pozwalał na jednoczesną transmisję na obu pasmach. Oczywiście router musi wspierać standard 802.11n. Jest to istotne ponieważ niektóre urządzenia mogą zakłócać pracę routera a pasmo 5Ghz jest mniej wrażliwe na zakłócenia. W tym przypadku można uzyskać lepszą jakość sygnału.

 

Anteny

– anteny zewnętrzne – są to bardziej wydajne anteny, które dodatkowo w przypadku zbyt słabego sygnału można dokupić bardziej czułą antenę

– anteny wewnętrzne – najczęściej to rozwiązanie zapewnia większą efektywność routera i lepsze zasięgi.

Niektórzy producenci wyposażają routery w całe zestawy anten. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zestaw 3+3 czyli 3 anteny wysyłające i 3 anteny odbierające sygnał.

 

Port USB

To złącze ma kilka różnych zastosowań.

– podłączenie drukarki – dzięki podłączeniu drukarki możliwe jest drukowanie z każdego urządzenia mającego dostęp do sieci. W niektórych modelach można wykorzystać port Ethernet.

– podłączenie dysku twardego – jeśli router wyposażony jest w rozwiązanie hosta można zbudować za jego pomocą mały serwer.

 

Innymi ważnymi funkcjami, które warto, aby posiadał dobry router jest fakt obsługi karty SIM, sieci dla gości czy też odpowiednie funkcje zabezpieczające router.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Szkło ornamentowe. Gdzie wykorzystać dekoracyjne szkło budowlane?

Szkło z ograniczoną przeziernością, albo wzorzyste można wykorzystać tam, gdzie będzie tylko dekorować, ale także w miejscach, w których chcemy

Zamknij