Jak wybrać dobry manipulator?

Manipulator to urządzenie służące do komunikacji między użytkownikiem a centralą alarmową. Dla bardziej rozbudowanych systemów zaleca się wybór wyświetlacza LCD. Warto zadbać też o takie funkcje, jak szybkie przełączanie trybów czuwania, informowanie o sygnale alarmowym oraz wyświetlanie obrazu z kamer IP.

Czym jest manipulator?

Manipulator jest ważnym elementem systemu alarmowego, który odpowiada za komunikację pomiędzy użytkownikiem a centralą alarmową. Za jego pomocą włącza i wyłącza się stan czuwania oraz programuje ustawienia dla całego systemu. Manipulator przede wszystkim powinien być w wygodnym miejscu, aby mieć do niego dostęp w sytuacji każdego zagrożenia. Najbezpieczniej zamontować go na korytarzu przy drzwiach wejściowych, dzięki temu będzie można go szybko dezaktywować po przekroczeniu progu.

Manipulator LED czy LCD?

Gdy planuje się używać manipulatora tylko do podstawowych funkcji, to można wybrać typ LED. Ma on podświetlaną klawiaturę, za pomocą której przesyła się informacje do centrali. Manipulator LCD (np. INT KLCD GR) jest wyposażony w tekstowy wyświetlacz zamiast klasycznego panela diodowego. Dzięki temu można wysłać i odbierać dużo bardziej skomplikowane informacje o stanie systemu. Dla przykładu, gdy nastąpi awaria układu to użytkownik manipulatora LED zobaczy tylko zapaloną czerwoną diodę. W przypadku urządzenia LCD przeczyta on opis zdarzenia, które doprowadziło do usterki. Dzięki temu właściciel może szybciej zareagować i rozwiązać problem.

Podstawowe funkcje manipulatora

Każdy manipulator powinien być wyposażony w szybkie przełączanie trybów czuwania. Ta funkcja musi być prosta i intuicyjna, aby użytkownik mógł regulować tryb nocny i dzienny. Równie szybko powinno się uruchamiać alarm związany z pożarem, pomocą czy napadem. W sytuacji zagrożenia (np. obecności intruza) nie ma czasu na ustawienia opcji w menu. Ta możliwość powinna być intuicyjna i natychmiastowa, aby w porę wysłać informacje o niebezpieczeństwie. Przydatną funkcją jest też informowanie użytkownika o nadchodzącym sygnale dźwiękowym. Gdy planuje się instalację manipulatora na zewnątrz, to warto też zadbać o urządzenie z czytnikiem kart zbliżeniowych, co może z powodzeniem zastąpić klasyczne klucze do domu. Nowe modele wyświetlają też obraz z kamer IP. Jest to świetna funkcja, dzięki której można skoncentrować całą obsługę systemu alarmowego w jednym urządzeniu. Wybierając manipulator, warto też zadbać o takie dodatki, jak dziennik zdarzeń lub sterowanie wybranymi strefami.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego warto zainwestować w serwer vps?

Serwer VPS (Virtual Private Server) to serwer, dzięki któremu możemy zapewnić sobie prywatność w internecie. Przeczytaj, dlaczego warto korzystać z

Zamknij