Jak używać oscyloskopu?

Oscyloskopy to przyrządy elektroniczne, które umożliwiają sprawne obserwowanie oraz badanie przebiegów zależności pomiędzy konkretnymi wielkościami elektrycznymi, lub innymi wielkościami fizycznymi, które mogą być reprezentowane i oceniane w postaci elektrycznej.

Oscyloskop umożliwia badanie przebiegów szybkozmiennych, które są niemożliwe do bezpośredniej obserwacji przez człowieka. Oscyloskopy zapewniają precyzyjne badanie przebiegów szybkozmiennych.

Oscyloskopy – od czego się zaczęło?

Za twórcę oscyloskopu uznaje się Karla Ferdinanda Brauna, który wynalazł go w roku 1897. Niemiecki laureat nagrody Nobla ma swój duży udział w rozwoju technologii radiowej, a sam pionierski oscyloskop był oscyloskopem analogowym, który został wyparty przez oscyloskopy cyfrowe. Pierwsze oscyloskopy (oscyloskopy analogowe) bazowały na lampie oscyloskopowej.

Lampy oscyloskopowe to lampy obrazowe, które charakteryzują się elektrostatycznymi odchyleniami wiązek elektronowych. W przypadku lamp obrazowych wykorzystywanych w oscyloskopach analogowych, elektrony emitowane przez katody były formowane w postaci wąskich wiązek. Same wiązki elektronów są wytwarzane za pomocą podgrzanego drucika – katody, która zostaje wysłana w kierunku ekrany, a ilość elektronów (jasność plamki), umożliwia regulowanie potencjały cylindra Wehnelta. W przypadku ostrości, potencjały anod przyspieszających, zwiększają prędkość elektronów.

Istotną zaletą lamp oscyloskopowych jest ich prosta konstrukcja, dzięki której nie trzeba instalowania skomplikowanych układów dodatkowych, co jest typowe np. dla lamp kineskopowych. Warto zauważyć, że analogowe oscyloskopy, które wykorzystują w swej budowę lampę oscyloskopową, gwarantują bardzo szybką pracę.

W praktyce stosuje się również podział oscyloskopów analogowych ze względu na rodzaj strumieni. Oscyloskopy jednostrumieniowe, gwarantują pracę na jednym i dwóch kanałach, a zakres badanych sygnałów może wynosić od 0 Hz do 3 GHz. Dwustrumieniowe oscyloskopy, zapewniają budowę lamp oscyloskopowych o dwóch strumieniach elektronów, dzięki czemu możliwe jest badanie dwóch sygnałów przy jednym generatorze podstawy czasu.

Pozostałe rodzaje oscyloskopów

Poza wspomnianym analogowym oscyloskopem, należy wyróżnić także cyfrowe oscyloskopy, które wraz z monitorem wyświetlają obraz wygenerowany przez układ mikroprocesorowy na podstawie analizy zdigitalizowanych sygnałów wejściowych. Warto wspomnieć, że oscyloskopy mogą występować jako wbudowane systemy lub oprogramowanie funkcjonujące po podłączeniu odpowiedniego przetwornika do komputera.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Uczciwa gospodarka odpadami

Gospodarka odpadami musi być uczciwa. Nikt nie chce żyć wśród brudnej wody, zanieczyszczonego powietrza, wdychając toksyny. Zdrowe i miłe funkcjonowanie

Zamknij