Jak nowe technologie wpływają na bezrobocie?

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Duży wpływ mają na to nowe technologie, które rewolucjonizują współczesny świat i z każdym rokiem wprowadzają nowe usługi i produkty. Jaki wpływ ma ta sytuacja na bezrobocie?

 

Praca poza granicami

 

Coraz częściej można spotkać się z ofertami pracy zdalnej – dużo czynności wykonuje się online, co pozwala na przekraczanie dotąd panujących granic. Pracownicy współpracują z dowolnymi miejscami w kraju i na świecie, wykorzystując w tym celu aplikacje, telefony i skrzynki e-mailowe. Dobrze płatna praca nie jest już powiązana głównie z dużymi miastami i prężnie rozwijającymi się regionami. To ogromna szansa dla mieszkańców małych miast i wsi, którzy mają ambicję i chcą się rozwijać bez konieczności emigracji ze swojego środowiska. Czy jednoznacznie wpływa to na spadek bezrobocia w takich miejscach? Z pewnością nie – duże znaczenie ma tutaj konieczność edukacji i świadomości możliwości rynkowych. Nie każdy zdaje sobie sprawę w jakim kierunku warto się kształcić i jakie branże dają szanse na pracę w systemie wirtualnym.

 

W stronę Internetu

 

Coraz więcej branż rozwija się w kontekstach marketingowych i internetowych. Ludzie oczekują coraz lepszych wynagrodzeń i coraz lepszych warunków pracy. Są mobilni i niechętni do podejmowania prac fizycznych. To właśnie w zawodach technicznych i fizycznych dostrzega się największe braki – parametry bezrobocia w tym zakresie są praktycznie nieodczuwalne. Jeśli fachowiec chce znaleźć pracę, z otwartymi rękoma przyjmie go duże grono potencjalnych klientów. Bez wątpienia można przyjąć, że problemy ze zdobyciem zatrudnienia są zależne od branży i oczekiwań. Świat wirtualny pochłania coraz więcej zainteresowania młodzieży i nowych pokoleń – tam najchętniej widzi się swoją przyszłość zawodową. Potrzebne są do osoby do tworzenia tekstów, grafik, kodów, stron internetowych i aplikacji. Informatycy nieustannie muszą czuwać nad sprawnością sieci prywatnych i firmowych – każda awaria byłaby bowiem absolutną katastrofą. Zagrożenie wyciekiem danych i utratą informacji jest coraz poważniej analizowane w dzisiejszym społeczeństwie.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bezcenny rozwój przemysłu

Przemysł to ważna sprawa. Obecnie przemysł wielu gałęzi jest w zaniku - kopalnie, szwalnie, przędzalnie. To wszystko zniknęło wiele lat

Zamknij