Jak nauczyć się programować

Nauka programowania wydaje się dość trudna i złożona. Składają się na nią takie elementy jak: motywacja (determinacja) programisty, sama nauka języka programowania, materiały do pozyskania, a następnie do opanowania i na końcu – królowa nauk – matematyka. Pokrótce opisane one są w niniejszym artykule, który jednocześnie odpowiada na pytanie: jak nauczyć się programować?

 

 

 

 

Co to jest motywacja?

W przypadku programowania, motywacja wydaje się kwestią najtrudniejszą, gdyż niezwykle łatwo jest zniechęcić się podczas nauki programowania, a to jest niewybaczalny błąd. Później jest znacznie trudniej powrócić do nauki, gdyż wiedzą już jak ona się odbywa, nie ma na nią chęci. W taki sposób nikt nie nauczy się programować. Mocna motywacja to podstawa, a programista tak naprawdę uczy się przez całe życie.

 

Nauka programowania

Sama nauka polega na odpaleniu IDE, otwarciu stosownej książki lub zapisaniu się na kurs, czy to tradycyjny, czy internetowy i rozpoczęciu kodowania. Należy ćwiczyć i próbować, aż do skutku. Jest to proces złożony, ale jednocześnie bardzo wciągający.

 

Języki programowania

Nie można wybrać sobie jednego języka, gdyż technologia często się zmienia, idzie do przodu i programista musi być na to przygotowany. Jest wiele języków programowania, ich prezentację należy rozpocząć od Delphi, następnie Pascal, Java, Python, Asembler, Perl, C, C++ i inne. Przy takiej bogatej ofercie języków programowania nie ma znaczenia od czego się zaczyna, byle tylko nie zniechęcać się i nie pozostawać tylko i wyłącznie przy jednym z nich. Należy rozwijać się przez cały czas (a to też może być bardzo interesujące).

 

Materiały pomocne w nauce programowania

W dzisiejszych czasach i w dobie tak szerokiego postępu technicznego, dostępne są ogromne zasoby źródeł wszelakiej wiedzy odpowiadające na pytanie jak nauczyć się programować. Pierwsze z nich to klasyczne źródła papierowe, czyli po prostu wszelkiego rodzaju książki, poradniki, kursy itp. Drugim źródłem jest po prostu internet, gdzie znajduje się ogromna ilość materiałów poświęconych tej właśnie tematyce.

Ostatnim elementem nauki programowania jest matematyka, która jest bardzo potrzebna w procesie programowania, lecz nie trzeba być specjalistą z tej dziedziny, aby ten proces przeprowadzić. Przede wszystkim pomaga ona w logicznym myśleniu a to jest tu najważniejsze.

Mając na uwadze powyższe założenia można śmiało przystępować do nauki programowania a sukcesy pojawia się naprawdę niespodziewanie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Test tabletów 2012

Firma iPod spopularyzowała tablety na rynkach na całym świecie. W Polsce pojawił on się znacznie później, nie będąc od razu

Zamknij