Jak bezpiecznie użytkować gaz LPG w butlach?

Właściwe użytkowanie butli z gazem LPG – propan-butan, zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom i osobom znajdującym się w ich bezpośrednim otoczeniu. Jak należy korzystać z butli bez obaw?

Najważniejsze zasady


Każda butla z gazem płynnym zawiera tzw. poduszkę gazową, czyli przestrzeń umożliwiającą swobodne zwiększanie się objętości gazu podczas wzrostu temperatury. Najpopularniejsze wśród gospodarstw domowych są butle gazowe 11-sto kilogramowe, które zawierają gaz płynny propan lub mieszaninę propan-butan. Całkowita pojemność butli jest jednak wyższa, bowiem należy zachować poduszkę bezpieczeństwa. Niestety, w wielu przypadkach staje autogazu nabijające puste butle stosują metodę objętościową ich uzupełniania i nie są w stanie określić, ile gazu rzeczywiście znajduje się we wnętrzu butli. Nie mogą więc zachować bezpiecznej rezerwy na poziomie około 15 proc. objętości butli.

Zakup wyłącznie nowych butli

Jest to koronny dowód na to, że należy dokonywać wymiany butli gazowej, nie zaś napełniać ją w prowizorycznych warunkach. W takich przypadkach użytkownik sam naraża się na niebezpieczeństwo, które jest likwidowane przy zakupie butli od renomowanego dystrybutora, np. funkcjonującej na polskim rynku firmy AmeriGas (butle gazowe cena). W takich przedsiębiorstwach, które profesjonalnie zajmują się rozlewaniem gazu, wszystkie butle gazowe zostają poddane przeglądowi, podczas którego sprawdzana jest szczelność zaworów i butli czy zużycie uszczelek. Pojemniki budzące wątpliwości trafiają do drobiazgowej kontroli, a jeśli jej nie przejdą, nie trafiają do sprzedaży. Sprawna technicznie butla jest gwarancją bezpieczeństwa dla użytkowników.

Takie procedury bezpieczeństwa nie są stosowane przez nielegalnie działających dystrybutorów gazu płynnego. Dlatego nigdy nie wiadomo, czy pojemniki są szczelne i czy nie będą zagrożeniem podczas ich użytkowania. Butle znajdują się w obiegu do czasu, gdy uszkodzenia są dostrzegalne gołym okiem. Sprzedawcy tego rodzaju liczą wyłącznie na wypracowanie zysku w jak najkrótszym czasie, nie dbając o swoich klientów.

Bezpieczne użytkowanie butli

Sami użytkownicy kupując butle wypełnione gazem płynnym, w celu zasilenia urządzeń kuchennych czy do ogrzewania pomieszczeń domowych, powinni wiedzieć, jak należy z nich korzystać. Najważniejsze jest właściwe przechowywanie pojemników z gazem, aby nie narażać się na niekontrolowany wyciek lub wybuch. Butle powinny być przechowywane w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od otwartego ognia, źródeł zasilania czy urządzeń elektrycznych. Niewłaściwe jest umieszczanie butli w piwnicach czy w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ na wypadek wycieku gazu zacznie on gromadzić się w niższych partiach, tworząc łatwopalną mieszaninę. Podczas użytkowania butli należy korzystać z reduktora ciśnienia i węży przeznaczonych specjalnie dla propanu lub mieszaniny propan-butan.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowoczesne usługi telekomunikacyjne dla firm

W teorii firma mogłaby działać bez telefonu, internetu i innych nowoczesnych rozwiązań.  Ale tylko w teorii. W praktyce będzie to

Zamknij