Hosting czy serwer dedykowany?

Aby nasza strona w ogóle mogła pojawić się w Internecie, potrzebna będzie nam domena i hosting lub serwer dedykowany. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na hosting, a kiedy na serwer dedykowany. Omawiamy również wady i zalety obydwu rozwiązać.

Czym jest hosting?

„Hostingiem” nazywamy wydzielone miejsce na dysku, który jest ciągle podłączony do Internetu. Możemy w nim przechowywać wszystkie pliki związane z naszą stroną internetową: multimedia, dokumenty, pocztę e-mail, kopie zapasowe i inne. Wybierając hosting należy zwrócić uwagę na to, jaką pojemność i transfer oferuje. W zdecydowanej większości przypadków solidny hosting wystarcza do prowadzenia strony internetowej.

Gdy hosting to za mało…

Są jednak sytuacje, w których okazuje się, że hosting – nawet najlepszy –  to za mało. Dotyczy to między innymi dużych serwisów internetowych lub sytuacji, gdy od razu mamy świadomość, że zamierzamy założyć więcej stron internetowych, z których każda będzie potrzebowała odpowiednio dużo miejsca.

Bardzo często na wybór serwera dedykowanego decydują się również te osoby, które wiedzą, że ich strona firmowa jest duża i często aktualizowana, dlatego też potrzebują mieć możliwość tworzenia wielu kopii zapasowych. W przypadku awarii przywrócona wersja serwisu sprzed pół roku nie będzie w takim przypadku nikogo satysfakcjonowała.

Kiedy warto zdecydować się na hosting, a kiedy na serwer dedykowany?

Oczywiście, jeżeli prowadzisz jedynie niewielki serwis hobbystyczny lub posiadasz stronę internetową rodzinnego przedsiębiorstwa, zawierającą głównie podstawowe informacje o firmie, zakup serwera dedykowanego to zupełnie zbędny wydatek.

Osoby, które prowadzą jednak duże sklepy internetowe, popularne serwisy lub często aktualizowane strony firmowe powinny rozważyć zakup serwerów dedykowanych. Chociaż są one znacznie droższe, może okazać się, że ta inwestycja szybko się zwróci. Wszystko zależy od tego, ile miejsca na dysku potrzebujemy i jak często dokonujemy aktualizacji.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Telewizory led – szczyt marzeń!

Elektronika jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin całego przemysłu. Dlaczego właśnie urządzenia elektroniczne cieszą się taką popularnością? Ponieważ ludzie

Zamknij