Długie życie lodówki

Lodówka to ten rodzaj sprzętu AGD, bez którego trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie życie. W codziennym funkcjonowaniu każdego gospodarstwa domowego jest wręcz niezbędna, a jednak poświęca się jej mało uwagi. Sporadyczne rozmrażanie nie wystarczy, by jak najdłużej zachować sprawność sprzętu i uniknąć niemiłych niespodzianek, jakie może sprawić, gdy jest zepsuta.

Widok kałuży, jaka wypływa spod lodówki, zmroził niejedno serce. Oczami wyobraźni widzi się już olbrzymie koszty naprawy lub, co gorsza, wyjazd do sklepu po nowy sprzęt. Na szczęście w wielu przypadkach powodem zbierającej się wody nie jest usterka, ale niedopatrzenie lub zła konserwacja sprzętu. Tak, o lodówkę należy dbać, by działała jak najlepiej i służyła jak najdłużej.

Jedną z przyczyn zbierającej się wody, a zarazem najbardziej prozaiczną, jest niedomknięcie drzwiczek. Wystarczy jeden wystający garnek lub nieszczelna uszczelka, by temperatura wewnątrz lodówki została zaburzona. Jeszcze większy problem pojawi się w sytuacji, gdy na ścianach lodówki zebrał się szron lub warstwa lodu, który stopnieje i wypłynie z jej wnętrza.

Innym, równie popularnym powodem notorycznie zbierającej się pod lodówką wody jest zapchany system służący do odpływu skraplającej się we wnętrzu lodówki cieczy. Większość współczesnych modeli ma zainstalowany system bezszronowy. Polega on na tym, że tylna ściana lodówki jest delikatnie podgrzewana, co uniemożliwia powstanie na niej warstwy lodu. Woda ta jednak musi mieć możliwość spłynięcia kontrolowanymi kanałami. Pierwszym punktem takiego systemu jest rynienka.

Jeśli jej odpływ się zatka, woda zamiast spłynąć wężykiem, wylewa się do komory lodówki, a następnie na zewnątrz niej. Rozwiązaniem jest przeczyszczenie wężyka odprowadzającego wodę drucikiem lub sprężonym powietrzem. Czasem producenci lodówek dołączają do nich niewielki patyczek, służący właśnie do udrażniania odpływu.

Lodówka jako jeden z najważniejszych sprzętów w domu powinna być regularnie czyszczona i sprawdzana pod kątem drożności odpływów, szczelności uszczelek oraz temperatury chłodzenia. Większość z tych zadań jest w stanie wykonać samodzielnie właściciel sprzętu.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaką kartę graficzną wybrać do laptopa?

Wybór odpowiednich parametrów i dodatków do laptopa może przysparzać wiele problemów. Jest to uciążliwe szczególnie dla osób, które nie są

Zamknij