Co powinieneś wiedzieć o gospodarowaniu odpadami medycznymi.

Środowisko naturalne i jego dobro powinno skupiać uwagę wszystkich mieszkańców ziemi, ponieważ to wspólna własność,która służy nie tylko obecnym mieszkańcom, ale także przyszłym pokoleniom. Mimo wielu akcji propagujących metody ochrony środowisko i coraz większej świadomości społecznej, problem zanieczyszczeń i niewłaściwego postępowania ze wspólnym dobrem, jakim jest środowisko, wciąż jest ogromny.

 

Odpady medyczne- definicja

 

Wedle obowiązującej  ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku odpady medyczne określane są jako resztki wyprodukowane poprzez działalność na rzecz zdrowia, badań lub eksperymentów medycznych w placówkach takich jak: szpitale, gabinety prywatne, jednostki ambulatoryjne. Rozporządzenie Ministerstwa Środowiska usystematyzowało mnogość odpadów, wprowadzając katalog odpadów, składający się z 20 grup, gdzie do 18 podpunktu zaklasyfikowano  odpady medyczne. Wszystkie jednostki zgrupowane w kategorii osiemnastej określono odpowiednio za pomocą odrębnego kodu, który ułatwia pracę oraz proces identyfikacji . Każdy kod składa się z trzech numerów, z czego pierwszy to 18, następny 01, a później następuje specyficzny, kolejna cyfra kategorii (np. 18 01 01). Pomiędzy odpadami medycznymi zaklasyfikowano również śmieci szczególnie zagrażające bezpieczeństwu. W symbolice oznaczono je znakiem gwiazdki, która umieszczona jest na końcu numerów. 24 listopada 2017 roku weszło w życie najnowsze Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie gospodarowania odpadami medycznymi. Rozporządzenia zawierały w znacznej mierze uprzednio zatwierdzone dane, z niewielkimi poprawkami.

 

Segregacja.

 

Aby odpowiednio gospodarować odpadami medycznymi ustalono trzy kolory worków i pojemników do segregacji śmieci z tej kategorii. W koszach i workach na śmieci (żółtych) należy umieścić: chemiczne związki, odczynniki (z substancjami zagrażającymi); leki cytotoksyczne i cytostatyczne; śmieci stomatologiczne. W koszach i workach na śmieci (czerwonych) należy umieścić: części ciała; związki, których zadaniem jest zabezpieczenie krwi; pozostałości jedzenia pacjentów z oddziałów zakaźnych. W koszach i workach na śmieci, pozostałe kolory- inne niż wymienione wcześniej- należy umieścić: przyrządy chirurgiczne i zabiegowe; gazy, bandaże; pościel, odzież, artykuły higieniczne i elementy niezaklasyfikowane do innej grupy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wybrać odpowiedni router?

Kupujesz nowy router? Jeżeli tak to powinieneś poznać najważniejsze informacje związane z wyborem odpowiedniego routera. Kwestii, na które należy zwrócić

Zamknij