Co jest lepsze: Mac czy PC?

Firma informatyczna Apple jest ewenementem. Potrafiła zawłaszczyć sobie poszczególne segmenty rynku, tworząc urządzenia, których nazwy stały się synonimami danej linii urządzeń. Tak było z odtwarzaczami muzycznymi (iPodami), smartfonami (iPhone’ami), czy tabletami (iPadami).

Argumenty za wyższością

 

Niektórzy twierdzą, że teza ta dotyczy też komputerów osobistych, które gigant z Cupertino wypuścił pod nazwą Macintosh. Z czasem, gdzieś pod koniec lat 90. XX wieku, zaczęła ona funkcjonować w skróconej formie,tj. Mac. Wielu użytkowników jest zdania, że „Maki” to osobna platforma komputerowa. Inni wolą tradycyjne PC-ty. Co więc wybrać? Co będzie lepszy rozwiązaniem: Mac czy PC?

Jest wiele argumentów za jednym i drugim sprzętem. Zacznijmy od powodów, dla których warto postawić na komputer z nadgryzionym jabłkiem na obudowie.

Nowsze modele, czyli urządzenia Mac produkowane po 2006 roku, są kompatybilne z systemem Windows. Dawniej obsługiwały one tylko rodzimy system operacyjny, tj. OS X znany wcześniej jako Mac OS, ewentualnie dystrybucje Linuksa. Od 2006 r. Maki posiadają architekturę x86 Intela, a mechanizm BootCamp umożliwia instalację innych systemów operacyjnych.

Co prawda, na pecetach można uruchomić OS X, ale nie będzie to legalne. Licencja Apple na to nie pozwala.

Drugi argument za tym, że w sporze Mac czy PC górą jest ten pierwszy: gotowość do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka. Jego konfiguracja nie nastręcza problemów nawet słabo zaawansowanemu użytkownikowi (producent jest o tym tak bardzo przekonany, że nie dodaje instrukcji obsługi OS X). Dzieje się tak, gdyż na urządzenia te posiadają preinstalowany system operacyjny. Nie trzeba potwierdzać jego legalności. Wystarczy założyć konto w system i już – można działać.

Jak jest na pecetach? Co prawda w niektórych przypadkach też można spotkać się z fabrycznie wgrywanym oprogramowaniem, ale posiadacz nowego sprzętu musi przejść kilka procedur instalacyjnych (kreatorów). To wydłuża moment osiągnięcia stanu gotowości sprzętu do użytku i wiele osób może zniechęcać albo narażać na dodatkowe koszty, np. skorzystania z usług fachowca.

Interfejs OS X wyróżnia się prostotą, której nie można porównać chyba z żadnym innym urządzeniem. Podczas uruchamiania i pracy wyświetla się mało komunikatów systemowych, przycisków i opcji.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kiedy odbędzie się premiera GTA 5 na PC?

Fani gier komputerowych, a zwłaszcza tych z gatunku akcji i nieliniowej rozgrywki, już nie mogą doczekać się jesieni. Wtedy na

Zamknij